Ales and Irena Kubica
Kamenna Horka 15, Krasna Lipa
info@cottage.cz

Translation

Accommodations & Wellness & Yoga & Rental & Trips

1. Day of Czech Switzerland

How to spend a single day in the Czech Switzerland? Tip to hike the distance 13 km. Start at Mezni Louka u Hřenska (možné parkovat vůz za min. 120 CZK / day, WC is at Brana just outside the park ). In infomačním center at Fort dokupte the stock to hike and go along the red trail (Gabriela's trail) to Pravčická gate. Obviklou walking to arrive at Pravčické 70 minutes. I recommend, however, arrest (after deduction 300 meters from the start) and pass a new lynx trail.

During the journey Countess Edmund Clary-Aldringen accompanied through information boards explaining the secrets of local nature. The Pravčická Gate restaurant Falcon's Nest. Nice place with photogenic possible sitting on the terrace. Aby jste se však jsem a na Pravčická gate dostali, You must pay a fee to local operators. I think a person, the views are worth it.

Falcon nests from going further along the red trail and after about 30 me. dorazíte na rozcestí Tři prameny. Zde pokračujte po silnici okolo parkoviště až narazíte na rozcestník na začátku obce Hřensko se šipkou Edmund gorge. Pohostinství v Hřensku není žádná sláva, Therefore, I recommend to endure and continue the direction of the boat upriver Kamenice the yellow trail (40 me).

For boats with valid, but payment is nice, narration “kapitána a průvodce” wittily. The cruise lasts 20 minutes. Na konci plavby je opravené rychlé občerstvení a často tu hoří oheň pro opékání. If you want to give a cert. Another good opportunity waiting for you in restaurant on the lookout From the village Mezná boats go 10 min Limiting bridge at the crossroads, přejdete řeku a po zelené turistické značce se přes prudké stoupání (500m) Mezná reach the village and then back to limits Louka.


Published on: 17.3.2018  -  Filed under: Trips  -  Tagged: