Lužické hory

Lužické hory (německy Lausitzer Gebirge) je pohoří na severu České re publiky, vymezené ve směru od západu Děčínskou vrchovinou a Ještědsko-kozákovským hřbetem na východě.

Hlavní hřeben Lužických hor - Lužický hřbet - probíhá jižně od Lužické poruchy od vrchu Spravedlnost po Horní Sedlo. Tvoří jej jednotlivé znělcové a trachytové, vzácně i čedičové kupy spojené do zřetelného hřebene.

Geologicky jsou Lužické hory tvořeny hlavně svrchněkřídovýmí pískovci, kterými v třetihorách na četných místech proniklo žhavé magma, které utuhlo ve formě znělcových a čedičových hornin. 

Nejvyšší horou je Luž (Lausche) - 792,9 m.n.m. Celkem deset hor přesahuje hranici 700 m.n.m. Kromě Luže to jsou Pěnkavčí vrch - 792,0 m.n.m., Jedlová - 774,2 m.n. m., Klíč - 759,4 m.n.m., Hvozd (Hochwald) - 749 m.n.m., Studenec - 736,5 m.n.m., Velký Buk - 735,5 m.n.m., Malý Buk - 712,4 m.n.m., Weberberg - 710,7 m.n.m. a Bouřný - 702,5 m.n.m.

 Rok vyhlášení CHKO: 1976,  Rozloha: 264 km2

Oficiální stránky CHKO Lužické hory: luzickehory.ochranaprirody.cz

 

 

Česky

Tip na výlet: Okolo Cvikova jsou méně známé zajímavosti

Příjemný krátký výlet vhodný i pro děti se slibným začátkem i koncem-v pivovaru Cvikov! Vydejte se po zelené a pak žluté turistické značce ke skalnímu Lesnímu divadlu, které vytvořili cvikovští ochotnící na začátku 20.st. Dále pokračujte na vyhlídku Švýcárna, kde je i posezení na svačinu a výhled na Ještěd, Ralsko, Ortel... Stále jděte po žluté, v Drnovci rychle přejděte silnici a běžte směrem na "Přírodní rezervaci Dutý kámen". Zajimovostí je zde rozpad pískovce do drobných sloupečků (viz. foto). Svůj hlad i žízeň zaženete v místním pivovaru, doporučujeme!