Krásná Lípy - Kyjov

Kyjovské údolíJeskyně vílKyjov (něm. Khaa) je dlouhá ves (361 m.n.m) při řece Křinici.  V Kyjově a jeho částech např. Dlouhý Důl je mno roubených romantických chalup, chaloupek a podstávkových domů. Jedna z nejznámějších je hostinec Na Fakultě nebo Dixův mlýn u vstupu do Kyjovského údolí.   Již v roce 1884 se tu ustavil Horský spolek pro Kyjovské údolí, který zpřístupňoval zajímavé skalní útvary (př. Jeskyně víl). Ve vsi se nachází Kyjovská přehrada s možností příjemného přírodního koupání

 

Česky

Pěšky z Kyjova do Krásné Lípy

Projdeme si malebné Kyjovské údolí podél řeky Křinice, která zde vytvořila soutěsku se skalními útvary. Vylezeme na vyhlídky (Kínského vyhlídka), probádáme zdejší faunu, floru a historii (loupežníci, cestovatelé, mlynáři). Cestou zpět objevíme zdejší architekturu podstávkových domů na Kamenné horce a  bude nás provázet nejstarší naučná stezka v ČR, Köglerova. 

Tip: Lze absolovat i s dětmi, které rádi chodí pěšky :). Nelze s kočárky.

7-10 km pěšky (dle zvolené trasy)

Kyjovská přehrada

Kyjovská přehrada leží na konci obce Kyjov (směrem od Krásné Lípy 4 km).Přhradní nádrž vznikla vytvořením hráze na Sýrovém potoku na rozhraní Lužických hor a Národního parku Českého Švýcarska  Rozloha je cca 2 ha. Není zde občerstvení ani toalety. Přistup do vody je pro děti místama obtížný.  Čistota vody i v teplých letních měsících bývá velmi dobrá. 

Kyjovské údolí

Kyjovské údolí je 6 km dlouhý skalnatý kaňon, kterým teče řeka Křinice. Údolí začíná u obce Kyjov (přesněji u hostince Na Fakultě) a pokračuje k státní hranici s Německem (přesně ji k zaniklé osadě Zadní Doubice. Hluboké údolí je na obou stranách lemováno pískovcovými skalami s postranními roklemi. Údolím vede červená turistická značka z které vedou odbožky například na vyhlídku Kinských, do Jeskyně víl, k posezení u Turistického mostu či na Brtnické ledopády.