Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou (původní a něm. název Sankt Georgenthal) je obec na severní straně Lužických hor. Z Jiřetína vede hned několik turistických značek, směrem na Luž, na horu Jedlová, do Krásné Lípy a Doubice.  V roce 1587 byl Jiřetín císařem Rudolfem II. povýšen na město. V roce 1992 statut městské památkové zóny. V roce 1998 získala obec titul Vesnice roku.  Město je známé pro svoji důlní činnost.  Štola sv. Jana Evangelisty, pro svůj nejdochovalejší stav, byla v roce 1935 zpřístupněna pro veřejnost v celkové délce 320 m. 

S dětmi můžete vyrazit na zříceninu hradu Tolštejn či do sportovního areálu obce (venkovní bazén, beach, dětské hřiště, občerstvení). Pro adrenalínové nadšence je u vleku na horu Jedlovou obří lanovka a možnost zapůjčení čtyřkolek a koloběžek, více na www.sport-jedlova.cz.  Pro poutníky je zde Křížová hora (563 m), kde v 18. století vzniklo poutní místo s Křížovou cestu - 11 zděných kapliček s reliéfními výjevy a kaple Povýšení sv. Kříže.

Možnosti ubytování v Jiřetíně pod Jedlovou naleznete zde

Oficiální stránky města: obecjiretin.cz

Česky

Webkamera Jedlová


Hora Jedlová v Lužických horách. Webová kamera u vleku na horu Jedlová.

Hurá na Jedli

Ať je zima nebo léto, výlet na horu Jedlová je pěkný v každém ročním období. V zimě si sebou vezměte saně, v létě sjedete na zapůjčené koloběžce.

Startovním bodem je nově zrekonstruované náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou. Vyrazíme do kopce po zelené turistické značce směrem na Křížovou horu (574m). Duch historie na nás vdechne Křížová cesta s dominantou na vrcholu, kaple sv.Kříže.

Karneval na lyžích

Karneval TimSki ve Skiareálu v Horním Podluží se uskuteční 7.3. od 16.00 hod. V 19.00 hod bude sjezd s pochodněmi a následovat bude velký ohňostroj. 

Program:

16.00  Slavnostní zahájení, sjezd dětí a instruktorů TimSki 

16.10 registrace do soutěží připraveno je 5 soutěžních stanovišť 

16.30 – ukázka Agility  - výcvik psů

17.45 – vyhlášení masek dětských i dospělých 

 

Až do setmění:

diskotéka na sněhu, ukázka jízdy v  biski, legrace a pohoda na sněhu

19.00 – sjezd s pochodněmi 

Na sněžnicích na horu Jedlová

Výstup na třetí nejvyšší horu Lužických hor, Jedlová (774 m.n.m.), by se mohl jevit jako velmi rychlý a snadný. Když však přidáte několik desítek centimetrů prašanu a vyberete si neznačenou a neprošlapanou cestu, náhle se objeví horské překážky, které by tu málokdo čekal a hravě překonal. S pomocí sněžnic a nordic holí jsme šli trasu začínající v Jiřetíně pod Jedlovou tři hodiny a čím více jsme se přibližovali k vrcholu, tím více se nám ztráceli sněžnice i hůlky v hlubokém sněhu.